Sigaranın Yol Açtığı Hastalıklar

Sigaranın Yol Açtığı Hastalıklar

Sigaranın yol açtığı hastalıklar listesini hazırlamak istersek sayfalarca madde ortaya çıkacaktır. Son yüzyılın en büyük sorunları arasında olan sigara bağımlılığı konusunda devletlerin projeleri bile çoğu zaman yetersiz kalmaktadır. Sigara kullanımın nedenleri üzerinde düzenlemeler ve iyileştirici projeler yapılmadığı sürece sigara kullanımı maalesef ki devam edeceğe benziyor. Sigaranın yol açtığı hastalıkların başında en tehlikeli olan kanser bulunmaktadır.

Sigaranın Yol Açtığı Hastalıklardan Kanser!

sigarazararları

Sigaranın yol açtığı hastalıklardan olan kanser çaresi bulunamayan ölümcül bir hastalıktır. Her organın kanseri mevcuttur. Yapılan bilimsel araştırmalar sigaranın yol açtığı hastalıklar liste başında olan kanser sadece akciğeri kanser yapmakla kalmıyor bir çok organın kansere yakalanmasına neden oluyor yada bu süreci hızlandırıyor.

Akciğer Kanseri

Erkek kadın ayırt etmeden akciğer kanserinin başlıca nedenlerinden biri sigara kullanımıdır. Birinci dünya savaşından sonra erkekler arasında kullanımı artmış ikinci dünya savaşından sonra ise kadın içiciler fazlalaşmıştır. Buna göre psikolojik ve ekonomik nedenler sigara içme oranını artırmaktadır. Sigaranın yol açtığı hastalıklardan olan akciğer kanseri çoğu zaman ölümcül olan bir hastalıktır. Ülkemizde sigara içenlerin akciğer kanserine yakalanmaları durumunda devlet tedavi masraflarını karşılamamaktadır.

Boğaz Kanseri

Boğaz kanserlerinin %85 i sigara kullanımından kaynaklanmaktadır. Gırtlak kanseri başta olmak üzere boğazın bir çok bölümünde oluşan kanserlerin genel nedeni olarak sigaranın sebep olduğu söylenir.

Diğer kanserler

Rahim, meme, prostat, mide,karaciğer gibi kanser türlerinde de sigaranın başrol oynadığı tespit edilmiştir. Bu hastalıkların bilinmesine rağmen sigara kullanımından her geçen yıl ciddi artışlar olmaktadır.

Kalp Hastalıkları

sigaranın neden olduğu ghastalık

Sigaranın yol açtığı hastalıklardan olan kalp hastalıklarının ana nedenlerinden sigara kullanımı gelmektedir. Kalp krizi riskini %80 oranında artıran sigara kullanımı kalp damarları ile ilgili bir çok hastalığa neden olmaktadır.

Bacak Arteri Hastalığı

Bacak arteri adı verilen sigaranın yol açtığı hastalıklardan olan ciddi bacak ağrıları ile başlayıp kangrene daha sonra bacağın kaybedilmesine neden olan hastalıklardan en ciddi olanıdır.

Sigara bırakma yöntemlerinin tiryakiler tarafından destek verici özelliklerinin bulunmaması düşünüldüğünde sigarayı bırakmayı başarmış çok az insan bulunur. Son yıllarda dünyadaki bir çok ülkede popüler hale gelmeye başlayan elektronik sigara bir bakıma sigara kullanıcılarına umut ışığı olmaktadır. Psikolojik, fiziksel ve maddi yönden bir faydası bulunan bu cihazlar ile sigara bırakmak daha kolay olmaktadır. Dünyada sigara üretiminde ilk beşte olan ülkemizde içim oranları tahmin edilebilir. Bu durum gittikçe daha vahim bir hal alır.

Bir cevap yazın

Sohbeti aç
1
Merhaba, 👋
Nasıl yardımcı olabilirim?
Tüm ürünleri Yurtiçi kargonun kapıda nakit veya kredi kartı seçeneği ile gönderiyoruz. Sipariş öncesi ve sonrası teknik destek veriyoruz. 👍 Güvenle alışveriş yapabilirsiniz 😉